YURTDIŞI BORÇLANMA KONULARINDA DOĞRU ADRES

İşveren Danışmanlık Servisi

Reklam

VİDEO

Anonim Şirketlerin Vergisel Avantajları

Geçen haftaki yazımızda da belirttiğimiz üzere 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanununu anlatmaya devam edeceğiz. Bu haftaki konumuz ise A.Ş'lerin vergisel avantajları. Ancak konuya girmeden önce şunu bir kez daha belirtelim ki artık tek kişi A.Ş veya limited şirket kurabilecek. Sermaye açısından ise A.Ş'lerde değişiklik yok(50.000 TL) ancak limited şirketlerde en az sermaye 10.000 TL olacaktır.
Gelelim A.Ş'lerin vergi avantajlarına. Bu konuya değinmeden çok kısa bir hatırlatma da bulunmak istiyorum sizlere, yeni TTK nın uygulamaya girmeden önce bazı hükümlerinin düzeltilmesi halinde şu an ticari hayattaki A.Ş sayısının mutlaka artacağını göz ardı etmeyelim. Şimdi A.Ş'lerin vergisel avantajlarına değinecek olursak;
İlk dikkat çeken ve en önemli olan ''hisse senedi'' yani yeni adıyla ''pay senedi'' dir. Bu bahsettiğimiz konu aslında şunu ifade etmektedir ki, hisse senetlerinin ya da onun yerine kullanılan ''geçici ilmühaberlerin'' edinilme tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra elden çıkartılması GVK mükerrer 80. Maddesi gereğince vergilendirilmeyecek değer artış kazancı sayılmaktadır. Ancak limited şirket hissesinin herhangi bir süresi yoktur ve ne zaman satılırsa satılsın mutlaka vergiye tabi değer artış kazancı olarak değerlendirilecektir. Ayrıca A.Ş ye iştirak eden ve bu A.Ş den hisse senedi veya yerine kullanılan geçici ilmühaber alan sermaye şirketleri bunları elden çıkardığı takdirde KDV kanununa göre vergiden istisnadır yani bu işlemden dolayı herhangi bir KDV hesaplanmasına gerek kalmamaktadır. Diğer önemli bir konu ise, A.Ş'lerde yönetim kurulu olmayan üyelerin vergisel ödevlerden hiçbir sorumluluğu yok iken limited şirketlerde her ortak paylarıyla sorumlu tutulmaktadır. Sonuç olarak A.Ş olmanın birkaç önemli sonucundan bahsettik. Ancak unutmayalım ki yeni TTK ile bu iki şirket türü birbirine benzemekte hatta limited şirketler küçük ölçekli bir A.Ş gibi karşımıza çıkmaktadırlar. Yapılacak birkaç yeni düzenleme ile yeni TTK dan daha güzel sonuçların alınması muhtemeldir. Bir sonraki yazımızda şirketlere getirilen internet sitesi zorunluluğundan ve bununla ilgili yeni birkaç düzenlemeden bahsedeceğiz.


Vergi Uzmanı

Ozan Bingöl

 

Share/Save/Bookmark
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla inotur picma