YURTDIŞI BORÇLANMA KONULARINDA DOĞRU ADRES

İşveren Danışmanlık Servisi

Reklam

VİDEO

Doğum Raporu ve Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışan anne adayları doğum iznine nezaman çıkacak , nezaman işyerine dönecek doğum yaptıklarında nerden ve ne şekilde hem doğum hemde raporlu olduğu sürelerin parasını alacak, bunları merak ederler. Bu yazımızda bunu sade anlaşılır bir dille yazmaya çalışacağız.

Doğum raporu normal gebeliklerde doğumdan 8 hafta önce alınır. Çoğul gebeliklerde ise doğumdan 10 hafta önce alınır. Doğumdan sonrada normal şartlarda aynı şekilde 8 hafta normal gebeliklerde 10 haftada çoğul gebeliklerde doğum izni vardır yani bu süreler için SGK'la anlaşmalı bir hastaneden rapor alınır.

İlk alınan rapor açık rapordur ve raporun aslı saklanır fotokopisi işyeri personel bölümüne verilir. Doğumdan sonrada 56.gün rapor kapatılır. Kapatılan raporun da fotokopisi işverinin personel servisine verilir. Bu raporlar internet üzerinden SGK'na bildirilir.

Raporda belirtilen işe başlama tarihinde de raporların aslıyla çalışan SGK'na gider rapor parasını almak için işlemlerini yaptırır. Bu işlemler bittikten sonra çalışan herhangi bir PTT şubesinden doğum parası ve raporlu olduğu günlerin parasını alır.

Share/Save/Bookmark
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Joomla inotur picma